پنج شنبه ٠٢ خرداد ١٣٩٨ فارسي|English|اردو
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پيوندها|نقشه سايت|تماس با ما
Title
NewsletterSignup
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
NewsletterSignup


  چاپ        ارسال به دوست

news

موزه‌ها پاسخگوی نیازهای جامعه باشند

سید احمد محیط طباطبایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، درباره رویکرد موزه‌های ایران با توجه به شعار امسال ایکوم (شورای بین‌المللی موز‌ه‌ها) اظهار کرد: این شعار مهمترین دستاورد علمی و فنی بشر در آغاز قرن بیست و یکم یعنی دستاوردهای فنی و نوین ارتباطات را هدف قرار داده است.
وی افزود: موقعیت های جدید علمی ارتباطی، جغرافیای جهان را تغییر داد و باعث نزدیکی کشورها و مردم به یکدیگر شد و به دنبال خود نوع نگاه و رفتارها را نیز تغییر داد.
محیط طباطبایی تاکید کرد: سازمان های بین المللی فرهنگی به این نکته توجه دارند که گسترش ارتباطات به گونه ای باشد که توسعه پایدار به ارمغان آورد و بر بهبود محیط زیست، فرهنگ و آموزش موثر باشد و اگر بخواهد این دستاوردها را خدشه دار کند، امری ضد توسعه اتفاق افتاده است.
وی ادامه داد: «موزه ها ارتباطات خلاق و نوین؛ رویکردهای جدید مخاطبان جدید»، یعنی بر اساس این ارتباطات جدید چگونه، دایره مخاطبان وسعت پیدا می کند.
رئیس ایکوم ایران گفت: شاید یکی از ساده ترین راههای رسیدن به اهداف این شعار، بازدید مجازی موزه ها از طریق اینترنت و فضای مجازی ست که البته بعضی با آن مخالفند.
وی توضیح داد: مخالفان معتقدند اگر مخاطبان از طریق فضای مجازی، موزه مورد نظر خود را ببینند، بازدیدهای حضوری از موزه ها کم و آنها خلوت می شوند، در حالیکه در واقعیت اینطور نیست؛ بسیاری از مردم دنیا «مونالیزا» را از روی تمبر، کاغذ، نقاشی، پوستر، عکس و پارچه، می شناسند و درعین حال، تعداد کسانی که می خواهند این تابلو را حضوری ببینند همچنان رو به افزایش است.
به اعتقاد محیط طباطبایی، ایجاد موزه مجازی، آمار مخاطبان بیشتر حتی به شکل حضوری را در پی خواهد داشت.
وی افزود: پوستر امسال ایکوم به نوعی نمایانگر دیجیتالیزه شدن هم هست، بحث میراث دیجیتال هم ارزش های خود را به دنبال دارد و شاهدیم که موزه ملی ما هم بخشی از مهمترین کتیبه های خود را دیجیتالی کرد و از طریق فضای شبکه جهانی اینترنت در معرض دید همگان قرار داد.
محیط طباطبایی با یادآوری اینکه بعد دیگری از شعار امسال ایکوم، بحث مشارکت است، گفت: اخیرا در «لوور لانس» فرانسه نمایشگاهی برپا شد که در آن بیش از 450 اثر از 60 موزه از جمله آثار قاجاری کاخ گلستان مشارکت داشتند و این درحالی ست که اگر آنها به چیزی غیر از مشارکت می اندیشیدند کاخ گلستان به تنهایی بیش از250 هزار شیء موزه ای دارد.
وی اضافه کرد: این رویکرد به این مفهوم است که یک اتفاق متوسط با مشارکت بیشتر به مراتب بهتر از یک اتفاق عالی به تنهایی ست.
رئیس ایکوم ایران عنوان کرد: ما نیز می توانیم برای نمونه، نمایشگاهی مجازی متشکل از نقاشی های کاخ های مختلف برگزار کنیم؛ مثلا نقاشی صف سلام آقامحمدخان قاجار در کاخ سلیمانیه کرج، نقاشی های طاهرزاده بهزاد در کاخ ملت سعدآباد، نقاشی های طاهرزاده بهزاد در کاخ مرمر، نقاشی های کاخ چهلستون از جنگ چالدران اصفهان، نقاشی صف سلام کاخ صاحبقرانیه، نقاشی های عمارت بادگیر کاخ گلستان و یا نمایشگاهی از عروسک های موزه های مختلف. 
وی یادآور شد: ایکوم ایران، عضو کمیته منطقه ای آسیا اقیانوسیه «آسیا اسپک» هست که یکی از مشکلات این کمیته بُعد مسافت میان دو قاره است که امکان حضور افراد در جلسات مشترک را سخت می کند اما از طریق فضای مجازی با یک ویدئوکنفرانس ساده، برگزاری این جلسات برای ما ساده شده است.
به گزارش ایرنا، شورای بین‌المللی موز‌ه‌ها (ایکوم) سازمان غیردولتی مربوط به امور موزه‌ها و کارگزاران حرفه‌ای موزه‌هاست که با هدف ترویج منافع موزه‌شناسی و دیگر رشته‌های وابسته به اداره و فعالیت‌های موزه‌ها ایجاد شده است.
این شورا از اعضای خود که به طور مشترک با کمیته‌های ملی و بین‌المللی فعالیت می کنند و همچنین از سازمان های تابعه و منطقه‌ای تشکیل شده است.
مقر شورای بین‌المللی موزه‌ها در پاریس است و این شورا با بیش از 19 هزار عضو، دارای ۱۱۶ کمیته ملی از کشورهای مختلف و ۶ سازمان منطقه‌ای در محدوده آفریقا، آسیا و اقیانوس آرام، آمریکای لاتین و کارائیب، کشورهای عربی و اروپا فعالیت می کند.
شورای بین‌المللی موزه‌ها که به منظور پیشبرد منافع موزه‌شناسی و سایر نظام‌های مربوط به مدیریت و عملکرد موزه‌ها تأسیس شده، در کشورهای مختلف دفاتری را به منظور ترویج فعالیت‌های مرتبط با موزه و موزه‌شناسی با تأیید یونسکو ایجاد کرده است.
در بهمن ماه 1328 برابر با 1950 میلادی، کمیسیون ملی یونسکو در ایران به منظور بهبود و توسعه موزه های کشور و ایجاد ارتباط بین موزه های ایران با موزه های سایر کشورهای جهان، کمیته تخصصی موزه های ایران را با حضور کارشناسان، صاحبنظران آثار تاریخی، موزه داران، مدیران موزه ها و نمایندگان نهادهای ذیربط تشکیل داد.


٢٣:٢٠ - شنبه ٥ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٦١٦٨    /    تعداد نمایش : ٥٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني ولايت

پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

حجاج بیت اللہ کے نام ولی امر مسلمین حضرت آيت الله خامنه‌اي کا پيغام

پايگاه پژوهشي و اطلاع رساني موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيدعلی خامنه ای «مدظله العالي»

بنياد سعدي

طرح تاپ

جامعة المصطفي العالميه

فرهنگستان زبان و ادب فارسي

كتابخانه ديجيتال يكپارچه

كتابخانه تخصصي تاريخ اسلام و ايران

بنياد انديشه اسلامي

انجمن فارسي آموزان خارجي - بنياد سعدي

فرهنگستان هنر

مركز ساماندهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني

اردو ميں خبريں

IRIB

خبرگزاري جمهوري اسلامي

خبرگزاري بين المللي قرآن

خبرگزاري اهل البيت عليهم السلام

خبرگزاري قدس

سازمان ايرانگردي و جهانگردي

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري

مرکز امور زنان و خانواده (رياست جمهوري)

ايرانيان خارج از کشور

مرکز اطلاعات و آمار زنان

دانشگاه بين المللي امام خميني(ره)

ده مرجع فارسی برای دانلود کتاب‌های الکترونیکی

UsersStats
Visitorsofpage: 498033
Visitorsofday : 156
Visitorsofpage : 847299
Onlinevisitors : 6
PageLoad : 1.3906

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت