يکشنبه ٢٢ فروردين ١٤٠٠ فارسي|English|اردو
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پيوندها|نقشه سايت|تماس با ما
Title
NewsletterSignup
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
NewsletterSignup


  چاپ        ارسال به دوست

news

جاذبه های گردشگری ایران را ورق بزنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، نویسنده مجموعه 10 جلدی ایرانشناسی در آیین رونمایی از این کتاب گفت: ما درباره جغرافیای تاریخی سرزمین ایران و نتایج پژوهش‌های تمدنی در کتاب صحبت کرده‌ایم، شخصیت‌ها را بر اساس جغرافیای آن‌ها شرح داده‌ایم؛ به خصوص افرادی را که مظلوم واقع شده‌اند به خوبی معرفی کردیم؛ مثلا مزار لطفعلی خان زند در بازار تهران قرار دارد اما کسی درباره او نمی‌داند.
«منصور قربانی» ادامه داد: نمی‌توانستیم همه چیز را توضیح بدهیم؛ باید تا جایی مطالب را می‌گفتیم و باقی را خلاصه می‌کردیم؛ وگرنه نمی‌توانستیم از هر جلد، یک هزار نسخه منتشر کنیم.
استاد دانشگاه شهید بهشتی افزود: ما در این کتاب به جشن‌ها، تاریخ هنر، موسیقی و جزئیات مختلف فرهنگی نیز پرداخته‌ایم و در دو سال اخیر برای مستندسازی کتاب به همراه گروه تحریریه به همه ایران سفر کرده‌ایم.
وی درباره جلدهای کتاب توضیح داد و گفت: ما در این 10جلد، یک جلد را کلیات کرده‌ایم و هر کدام از 9 جلد باقیمانده را بر اساس جغرافیایی کشور تقسیم کردیم. در عین حال دیدگاه‌های مختلف و مسائل فرهنگی را توضیح داده‌ایم.

** با استفاده از این کتاب به همه جا سفر کنید
یک استاد معماری داخلی نیز در این آیین با اشاره به ایران‌شناسانی چون ایرج افشار و شهریار عدل گفت: آن‌ها هرکدام کارهایی انجام داده‌اند و کارشان کارستان است اما کتاب قربانی را که نگاه کردم دیدم نمی‌توانم آن را رها کنم، او به ایران چنان عاشقانه نگاه کرده است که حرف‌هایی تازه برای گفتن دارد، چیزهایی در این کتاب وجود دارد که من نمی‌دانستم.
فریدون کسرایی ادامه داد: قربانی ایران را پیکسل به پیکسل توضیح داده است. این کوچک ترین مقیاسی است که می توانم به کار ببرم. او مختصات هر منطقه را استفاده کرده و آن را توضیح داده است، شما با استفاده از این کتاب به همه جا سفر کنید. من با خواندن این کتاب به بخارا و سمرقند رفتم.
کسرایی افزود: در این روزگار وانفسا حیرت کردم از این همه دقت و کار این تیم این کتاب را درآوردند، در این روزگار این کار کارستان است. من معتقدم در جوان ایرانی باید این عشق نهادینه شود، کسی که عاشق نباشد نمی تواند این راه را برود. شاید این گونه نسل جوان متوجه شوند که چقدر از مراکز ارزشمند فرهنگی جغرافیایی و اجتماعی داریم و قدر آن‌ها را نمی‌شناسیم.
مهدی زارع زمین‌شناس، نیز درباره همکاری با نویسنده اثر بیان کرد: شما اگر این مجموعه را ببینید متوجه می‌شوید که این کار به یک هدف متوقف نمی‌شود. این اثر جاذبه‌های ایران را در همه بخش‌ها بازگو کرده است.
وی افزود: ایران بهشت زمین‌شناسان است. اگر از محوطه شهری بیرون بروید جلوه‌های «زمین گردشگری» بسیاری خواهید دید. بسیاری از چیزهایی که احساس می‌کنید بر اساس تمدن ساخته شده‌، در اثر حرارت بر پایه طبیعت بنا شده است.
به گفته وی، بسیاری از دست ساخته‌های ساخته بشر حاصل طبیعت است مثل سیستم آبیاری شوشتر، طاق بستان و جاهای دیگر. طبیعت و زمین جای ظهور تمدن را نشان دادند و اینگونه است که نیاکان ما به نوعی آگاهی نسبت به زمین رسیدند.
وی تاکید کرد «کار قربانی، زمین‌شناسی با دید فرهنگی است. او به سبب علاقه به ایران این اثر را نوشته و دقت کرده چه چیزی برای ایران مفید است. او از امتیازات دانشگاهی چشم پوشیده و زندگی‌‌اش را با کارهای پژوهشی گره زده است».
مجموعه 10جلدی کتاب‌های«ایرانشناسی» با نگرشی بر گردشگری شهری، طبیعت‌گردی و زمین‌گردشگری تالیف منصور قربانی و مژگان صالحی یزدی است که نشر آرین زمین آن را منتشر کرده است.


٢٢:٥٦ - جمعه ٣ اسفند ١٣٩٧    /    شماره : ٧٢٤١٢٨    /    تعداد نمایش : ١٠٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني ولايت

پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

حجاج بیت اللہ کے نام ولی امر مسلمین حضرت آيت الله خامنه‌اي کا پيغام

پايگاه پژوهشي و اطلاع رساني موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيدعلی خامنه ای «مدظله العالي»

بنياد سعدي

طرح تاپ

جامعة المصطفي العالميه

فرهنگستان زبان و ادب فارسي

كتابخانه ديجيتال يكپارچه

كتابخانه تخصصي تاريخ اسلام و ايران

بنياد انديشه اسلامي

انجمن فارسي آموزان خارجي - بنياد سعدي

فرهنگستان هنر

مركز ساماندهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني

اردو ميں خبريں

IRIB

خبرگزاري جمهوري اسلامي

خبرگزاري بين المللي قرآن

خبرگزاري اهل البيت عليهم السلام

خبرگزاري قدس

سازمان ايرانگردي و جهانگردي

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري

مرکز امور زنان و خانواده (رياست جمهوري)

ايرانيان خارج از کشور

مرکز اطلاعات و آمار زنان

دانشگاه بين المللي امام خميني(ره)

ده مرجع فارسی برای دانلود کتاب‌های الکترونیکی

UsersStats
Visitorsofpage: 657511
Visitorsofday : 55
Visitorsofpage : 1036725
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.9341

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت