يکشنبه ٢٢ فروردين ١٤٠٠ فارسي|English|اردو
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پيوندها|نقشه سايت|تماس با ما
Title
NewsletterSignup
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
NewsletterSignup


  چاپ        ارسال به دوست

news

اقیانوسی از اسرار نوجوانی

فارغ از کیفیت و نوع نگاه برنامه‌های تلویزیون در دوره‌های مختلف، اما رسانه ملی همواره باکس ویژه‌ای را به برنامه‌های کودک و نوجوان اختصاص داده است. از سال‌های ابتدایی دهه شصت تا امروز تجربه‌های متفاوت و متنوعی از قاب تلویزیون برای کودکان و نوجوانان تولید شده که در دوره‌هایی بیشتر مورد توجه بودند و زمان‌هایی هم این تولیدات با غفلت همراه شدند. در این میان برنامه‌ای تحت عنوان «اقیانوس آرام» که این شب‌ها فصل سوم آن روی آنتن شبکه دو سیما رفته، با مخاطب قرار دادن نوجوانانسعی در پر کردن کمبودهای موجود در این زمینه دارد.

نوجوانی را حتی اگر پشت سر گذاشته باشیم، اما معلق بودن این دوران را فراموش نکردیم و احتمالاً همه ما در دوره‌ای، دربلاتکلفی میان کودکی و نوجوانی سردرگم بودیم. جدای از اهمیت و جایگاه مهم خانواده در همراهی نوجوان برای عبور از این دوران، این رسانه‌ها هستند که وظیفه دارند با تولیدات مناسب برای مخاطب نوجوان، با او در گذر از این دوران همراه شوند و در جهت اعتماد و خودشناسی نوجوان گام بردارند.

نوجوانی در رسانه ملی

با وجود راه اندازی شبکه‌های پویا (کودک) و امید (نوجوان) در چند سال اخیر، اما همچنان سهم رسانه‌ای کودک و نوجوان در رسانه ملی آنطور که باید نیست. درواقع این شبکه‌ها هنوز نتوانستند نیاز واقعی کودک و نوجوان را به شکل مطلوب و اثرگذار تأمین کنند. با این حال راه اندازی این دو شبکه هرچند دیر، اما اقدام قابل تحسین و مبارکی است که در صورت هدف گذاری و برنامه ریزی دقیق آنها می‌توان در آینده نزدیک، شاهد موفقیت و اثرگذاری بیشتری بود.

جدا از این دو شبکه نوپا که موضوع این گزارش نیستند، در سال‌های گذشته در میان تولیدات اندک حوزه کودک و نوجوان، در نسبت میان برنامه‌های کودک و نوجوان، بخش بیشتری از نگاه برنامه سازان معطوف به کودکی بوده و کمترسراغ نوجوان‌ها رفتند. از طرفی مرز میان برنامه‌های کودک و نوجوان گاهی بهم آمیخته شده و آنچه در نهایت به تولید رسیده بیشتر باب میل کودکان بوده تا نوجوان. درو اقع نگاه رسانه‌ای در همین آورده اندکش در یک دهه گذشته، به خردسال و کودک نگاه بیشتریداشته و دوره نوجوانی از منظر متولیان فرهنگی، مقطع سنی رهایی بوده است.

اگر برای مرور برنامه‌های نوجوان به عقب‌تر برگردیم هرچند بارها از آن یاد شده و حتماً تکراری است، اما نمی‌شود از تجربه خوب «نیمرخ» به سادگی گذشت، تجربه‌ای که با وجود گذشت بیش از یک دهه از آن هنوز هم در خاطرات نوجوانان دهه هفتاد ماندگار است.

نوجوانی دوران عجیبی است با کلی حس‌ها و تجربه‌های جدید؛ حالا این تجربه ناشناخته بودن، در مواجه شدن با نوجوان‌های امروزی بیشتر به چشم می‌آید. نوجوان امروز با قرار گرفتن در دنیایی از اطلاعات و تکنولوژی، در معرض انواع تولیدات رسانه‌ایقرار دارد و برای اینکه در این میدان پر زرق و برق بتواند مسیر درست را انتخاب کند نیازمند راهنماست. «اقیانوس آرام» برنامه‌ای است که در این هیاهوی اطلاعات و رسانه، توانسته با نگاهی تازه و همخوان با نوجوان امروز، قدمی در این راه بردارد.

درباره «اقیانوس آرام»

اولین فصل از برنامه «اقیانوس آرام» کمی قبل از اربعین سال ۹۶ تولید شد. این برنامه در استودیویی در کربلا روی آنتن رفت و هدفش مخاطب نوجوان بود. حال و هوای برنامه بیشتر متوجه مخاطب خاص بود اما همین مخاطب خاص، موفقیت برنامه رادرپی داشت و منجر به ادامه یافتن تولید آن شد؛ البته با ترکیب و فضایی متفاوت از فصل اول.

سال گذشته فصل دوم «اقیانوس آرام» متفاوت از فصل اول و با مشارکت نوجوانان تولید و پخش شد و با شروع سال جدید، فصل سوم آن روی آنتن رفته است و تقریباً در همان مسیر فصل دو پیش می‌رود.

«اقیانوس آرام» در چند بخش با محوریت یک موضوع مشخص در هر قسمت تولید می‌شود. مهمانان از میان نوجوان‌های موفقو بزرگسالانی انتخاب می‌شوند که اتفاق ویژه و قابل توجهی از زندگی آن‌ها به خصوص در دوران نوجوانی افتاده است.

طراحی برنامه به شکلی است که سعی شده عموم نوجوان‌ها مخاطب برنامه باشند. از اتفاقات خوب «اقیانوس آرام» می‌شود به مشارکت نوجوان‌ها در تمام مراحل تولید اشاره کرد، از گفتن پلاتوهای برنامه گرفته تا کمک رسانی بچه‌ها در بحث گریم و دیگر بخش‌ها.

از آنجاکه همه نوجوان‌ها دوست ندارند خواننده و بازیگر شوند، «اقیانوس آرام» از دیگر چهره‌های موفق مانند پزشک، آتش نشان، فردی که مهاجرت کرده بود، فرد معلول و… هم بهره برده است و سعی داشته در این میزبانی تنوع را رعایت کند.

امتیاز نگرفتن از حضور سلبریتی‌ها در برنامه برای جذب مخاطب سبب شده «اقیانوس آرام» میزبان چهره‌هایی متفاوت از حوزه‌های مختلف باشد تا با حرف‌هایشان نوجوانان را با قصه زندگی خود همراه کنند و کارگاهی باشد برای انتقال تجربه به نوجوانان.

«اقیانوس آرام» یک برنامه مهمان محور است و سوژه هر قسمت طبق شخصیت و ویژگی‌های مهمانی که در استودیو برنامه حاضر می‌شود پیش می‌رود. این برنامه در فصل دوم میزبان چهره‌هایی چون مسعود فروتن، امیر سیاری، علی سلیمانی، مجید خسرو انجم، امیر کربلایی زاده، و ایرج ملکی و… بود و در فصل سوم سراغ این چهره‌ها رفته است: لیلا مدیر (پلیس زن)، حسین کلهر (نویسنده و طنزپرداز)، سید مسعود شجاعی (کاریکاتوریست)، سید ظهیر (طلبه پاکستانی) و… و.

برنامه‌ای در راستای اعتماد به نوجوانان

محتوای کلی «اقیانوس آرام» با دعوت از مهمان شروع می‌شود و با داستان او ادامه پیدا می‌کند. داستان‌هایی که با شعارهای برنامه یعنی جدی گرفته شدن و قابل اعتماد بودن نوجوان هماهنگی داشته باشد.

«اقیانوس آرام» در تلاش است مسائل حوزه نوجوانی را مطرح کند. نوجوان نمی‌خواهد با نسل قبل و سن‌های پایین‌تر از خودش دیده شود و دوست دارد او را با بزرگترها ببینند، درحالیکه در مقطع نوجوانی به لحاظ الگوها و محصولات لازم برای این دوره کمبود داریم. نوجوان دنبال این است که دیگران به او توجه کنند و دوست دارد خودش را نشان دهد؛ درواقع نوجوان در این مقطع از جمع کوچک خودش بیرون می‌آید و در معرض انواع پیام‌های فرهنگی قرار می‌گیرد، به لحاظ روحی عاطفی حساس می‌شود و نیاز به توجه دارد.

هرچه برای نوجوان کار کنیم و آموزش دهیم تا این دوره را به درستی طی کند، طبیعتاً در آینده با بزرگسالان و جوانانی روبه رو هستیم که به لحاظ شخصیتی و هویتی افرادی خودساخته هستند و از شخصیت استانداردی برخوردارند.

«اقیانوس آرام» امکانی است برای بیان دغدغه‌ها و مسائل نوجوانی؛ محتوا و فضای کلی برنامه فرصتی است برای اینکه نوجوان بداند برای موفقیت، چطور باید خودش را بشناسد و از موانع عبور کند. در نگاهی کلی «اقیانوس آرام» خلاصه می‌شود در این پیام که نوجوان قابل اعتماد است.

نوجوانی را جدی بگیریم

به عقیده مشاوران و روانشناسان شکل گیری استعداد و توانایی انسان در مرحله نوجوانی است. در این مرحله انسان می‌کوشد تا با استعدادهای خود آشنا شود و بهترین استفاده را ببرد. حال اگر زمینه مناسب برای خودباوری و رشد توانایی‌های نوجوانان فراهم نشود و از طرف جامعه نادیده گرفته شوند، حاصلش آینده‌ای است با افرادی بی هدف و بی انگیزه. بی توجهی به نوجوان باعث می‌شود، به مرور سمت امور بی ارزش و پیش پا افتاده حرکت کند و با سردرگمی در زندگی و کار، دغدغه‌ای نسبت به آینده نداشته باشد و ضرر این اتفاق در نهایت متوجه جامعه است.

«اقیانوس آرام» گامی کوچک در تولیدات رسانه‌ای است که به عنوان یک برنامه موفق و هدفمند در حوزه نوجوانان می‌تواند در ادامه قدم‌های بزرگ‌تری بردارد.


٢٣:٤٥ - دوشنبه ٢٤ تير ١٣٩٨    /    شماره : ٧٣٢٩٥٨    /    تعداد نمایش : ١١٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني ولايت

پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

حجاج بیت اللہ کے نام ولی امر مسلمین حضرت آيت الله خامنه‌اي کا پيغام

پايگاه پژوهشي و اطلاع رساني موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيدعلی خامنه ای «مدظله العالي»

بنياد سعدي

طرح تاپ

جامعة المصطفي العالميه

فرهنگستان زبان و ادب فارسي

كتابخانه ديجيتال يكپارچه

كتابخانه تخصصي تاريخ اسلام و ايران

بنياد انديشه اسلامي

انجمن فارسي آموزان خارجي - بنياد سعدي

فرهنگستان هنر

مركز ساماندهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني

اردو ميں خبريں

IRIB

خبرگزاري جمهوري اسلامي

خبرگزاري بين المللي قرآن

خبرگزاري اهل البيت عليهم السلام

خبرگزاري قدس

سازمان ايرانگردي و جهانگردي

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري

مرکز امور زنان و خانواده (رياست جمهوري)

ايرانيان خارج از کشور

مرکز اطلاعات و آمار زنان

دانشگاه بين المللي امام خميني(ره)

ده مرجع فارسی برای دانلود کتاب‌های الکترونیکی

UsersStats
Visitorsofpage: 657486
Visitorsofday : 30
Visitorsofpage : 1036700
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.5201

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت